Chrześcijańskie przystanki pogranicza - Nysa i Bílá Voda
Projekt "Chrześcijańskie przystanki pogranicza" dotyczy wspólnych polsko-czeskich kart historii, związanych z tradycjami chrześcijańskimi. Bila Voda w Czechach stała się miejscem deportowania sióstr zakonnych z terenów ówczesnej Czechosłowacji, a historia Nysy - zwanej Śląskim Rzymem, jest nierozerwalnie związana z historią Kościoła Katolickiego i Ewangelickiego.
Założenia projektu przewidują m.in. renowację kapliczki w miejscowości Tannzapfen (Jedlovec) w Czechach, tradycyjnego miejsca pielgrzymek - szczególnie górników z terenów obecnie przynależących do Polski i Czech. Na szlaku prowadzącym do kapliczki zostanie wykonana swoista "droga krzyżowa" - zwana "Drogą Sudecką" - na którą złoży się 14 tablic ceramicznych, wykonanych przez regionalnego rzemieślnika. Obok kaplicy zostanie utworzone arboretum w celu uatrakcyjnienia terenu oraz ukazania różnorodności flory Gór Rychlebskich.
Z kolei w Nysie zostanie wykonana renowacja trzech pomieszczeń w Bastionie św. Jadwigi oraz utworzona wystawa multimedialna. Będzie ona nawiązywać swoją treścią do wspólnych polsko-czeskich kart historii związanych z chrześcijaństwem (np. ruch husytów, seminaria duchowe w Nysie i Bilej Vode, powojenne represje w stosunku do wspólnot zakonnych na terenie Nysy oraz Bilej Vody oraz inne). Wystawa zostanie oznakowana tablicą ceramiczną wykonaną przez czeskiego rzemieślnika, nawiązującą do "Sudeckiej Drogi" w Bilej Vode.
Obie atrakcje turystyczne zostaną włączone w istniejące obecnie ścieżki turystyczne - Błogosławionej Marii Merkert w Nysie oraz Marianny Orańskiej w Bilej Vode w celu ich poszerzenia i uatrakcyjnienia.
Projekt zakłada ponadto realizację dwóch konferencji związanych z tematem projektu, z udziałem m.in. przedstawicieli samorządów, środowisk akademickich, lokalnych liderów, centrów informacji turystycznej, w celu promocji polsko-czeskich atrakcji turystycznych powstałych w ramach projektu.
Projekt zakłada również organizację szeroko zakrojonej kampanii promocyjnej, m.in. z udziałem różnorodnych mediów (radio, telewizja, prasa) w celu promocji projektu i upowszechnianiu jego celów i rezultatów. Partnerem Nyskiego Domu Kultury przy realizacji projektu jest Stowarzyszenie Spolecny Prostor w Bilej Vody. Stowarzyszenie działa od 3 lat i zrealizowało liczne projekty, m.in. turniej golfa ekstremalnego, polsko-czeski muzyczny festiwal, imprezy sportowe, ekspozycje Muzeum w Bilej Vode, czy też cykl projekcji filmowych. Prezes M. Dušák jest czołowym dokumentalistą filmowym, który ma swoim koncie ponad czterdzieści filmów. Liczymy na udaną współpracę i wymierne efekty.
Wydarzenia w ramach projektu: remont Bastionu św. Jadwigi (1) | remont Bastionu św. Jadwigi (2) | wystawa multimedialna w Bastionie św. Jadwigi l symboliczna tablica w Bastionie
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. PRZEKRACZAMY GRANICE.
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt