sobota, 03 maj 2014 10:00

10 lat w Unii Europejskiej

Autor 

W tym roku obchodzimy 10. rocznicę przystąpienia Polski do UE. Z tej okazji w Bastionie św. Jadwigi odbędą się imprezy upamiętniające.

10 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

03-04.05.2014 10.00 / Bastion św. Jadwigi / wstęp wolny

Ostatnie dni dały nam możliwość przypomnienia sobie, co po wejściu do Unii Europejskiej udało się zmienić w Gminie Nysa. Główne obchody 10-lecia przystąpienia Polski do UE odbyły się w Bastionie św. Jadwigi przy udziale władz Nysy i Województwa Opolskiego.

Rozmowy, dyskusje i wspomnienia były widoczne zwłaszcza w sobotę, kiedy zabawę na dziedzińcu Bastionu popsuła deszczowa pogoda. Goście chowający się przed deszczem w Punkcie Informacji Turystycznej mogli przekonać się po ilości różnego typu ofert, ile branż zyskało na wsparciu Unii Europejskiej, podnosząc poziom swoich usług i zwiększając konkurencyjność nie tylko na rynku lokalnym. Materiały promocyjne w sali kinowej również przypominały o różnych inwestycjach w naszą przyszłość. 

Drugiego dnia obchodów warunki atmosferyczne na szczęście sprzyjały, dzięki czemu biesiada mogła rozkręcić się na dobre. "Oda do radości", a potem inne wydarzenia muzyczne oraz taneczne symbolicznie przypomniały o mnogości imprez i wydarzeń w regionie, które zostały dofinansowane z budżetu UE. Sam obiekt forteczny przy Piastowskiej 19 w Nysie przypominał z kolei o wielkim wsparciu Unii w renowację obiektów i promocję kultury i dziedzictwa narodowego. 

W całej Polsce zainwestowano prawie 100 miliardów Euro i zrealizowano prawie 200 tysięcy projektów. O zmianach, jakie się dokonały możemy przekonać się na każdym kroku. Nowe drogi, odrestaurowane budynki i zabytki - to przede wszystkim to dostrzegają Polacy i za to przyszli podziękować w  czasie różnych uroczystości w całej Polsce. 

Okrągla rocznica przystąpienia Polski do wspólnoty europejskiej była również okazją do rozmów o współpracy. Politycy mówili o korzyściach z członkostwa i o pomysłach na kolejne inwestycje. Co na tym zyska Gmina Nysa? Przekonamy się za kilka lat.  

 

 


 

W 2014 roku obchodzimy 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji w Bastionie św. Jadwigi odbędą się imprezy upamiętniające to wydarzenie.

Chcąc zachęcić Polaków do wspólnego świętowania - Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wraz z partnerami przeprowadzi szereg działań, które podsumują ostatnie 10 lat rozwoju naszego kraju i zaprezentują skalę zmian, jakie nastąpiły w Polsce dzięki obecności w UE i wykorzystaniu Funduszy Europejskich. Akcja odbędzie się we wszystkich województwach, a główne działania będą realizowane od 20 kwietnia do 15 maja 2014 r. Jednym z dobrych przykładów na właściwe wykorzystanie środków z UE jest Bastion św. Jadwigi, zabytek forteczny odrestaurowany przy olbrzymim wspraciu środków unijnych. Od czasu przywrócenia świetności Bastionu, stał on się miejscem spotkań, wymiany międzykulturowej, drugim po Rynku sercem Nysy.

 

3 maja 2014 r.

- 15.00 – 16.30 Dawid Brzozowski – uczestnik programu „Bitwa na Głosy” w zespole Edyty Górniak

- 16.30 – 18.00 Występ zespołu „Relaks”

- 18.00 – Zakończenie I-go dnia obchodów UE

 

4 maja 2014 r.

- 17.00 – Uroczyste rozpoczęcie obchodów 10-lecia członkostwa Polski w UE („Oda do radości” w wykonaniu zespołu pod opieką D. Orłowskiego)

- 17.30 Koncert zespołu TURNIOKI

- 18.30 Występ zespołów Gimnazjum nr 2: "SZOK", "MiniSZOK" oraz "MiniTango"

- 19.30 Występ zespołu ludowo–biesiadnego „Karliki”

- ok. 22.00 Zakończenie obchodów

 

Dodatkowo, podczas imprezy 4 maja - odbędzie się biesiada - darmowy poczęstunek potrawami z Europy m.in. pizza, kołacz śląski, żurek śląski, chleb ze smalcem i ogórkiem, sałatka grecka, degustacja win z różnych krajów m.in. z Portugalii, Hiszpanii, Węgier;


Na potrzeby ogólopolskich obchodów została uruchomiona strona internetowa pod adresem www.10latwue.pl. Znajdzie się na niej m.in. wyszukiwarka atrakcji organizowanych przez beneficjentów w ramach Dni Otwartych. Serdecznie zachęcamy do wspólnego świętowania 10-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej!

Nyski Dom Kultury

Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty kulturalnej.

 

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.