niedziela, 25 listopad 2012 10:20

40-lecie Nyskiego Domu Kultury

Autor 

W tym roku mija 40 lat odkąd istnieje Nyski Dom Kultury. Był to czas przeobrażeń i zmian – także wizualnych, choć te nie są najważniejsze. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniają się do szerzenia idei wychowania w kulturze. 

Na scenie NDK coraz częściej goszczą polskie gwiazdy. Turnau, Klubowicz, Wodecki, Zielińska, Sikorowski, TGD, Łobaszewska, Ani Mru Mru, czy Paranienormalni to tylko niektóre spośród nazwisk i formacji, jakie wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych NDK.

Dzięki nasileniu współpracy z partnerami  z zagranicy, mieszkańcy Nysy mogą we własnym mieście poczuć się międzynarodowo. W imprezach NDK biorą udział artyści z całego świata, którzy z biegiem czasu stali się naszymi przyjaciółmi. Największym sukcesem kulturalnym NDK było dwukrotne zorganizowanie występu legendy światowego baletu – The National Russian Ballet. 

 

Nyski Dom Kultury oferuje bogaty wybór zajęć. Prowadzą je ludzie pełni pasji: instruktorzy teatralni, taneczni, muzycy, filmowcy i fotograficy. Nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, aby móc oferować warsztaty oraz kursy na najwyższym poziomie. Obecnie korzysta z nich ponad pół tysiąca osób, a wciąż powstają nowe grupy.

To dla nas zaszczyt, że możemy Państwa gościć na naszych imprezach. W podziękowaniu za 40 lat współpracy zapraszamy w podróż po Nyskim Domu Kultury.  

Oficjalna uroczystość 40-tych urodzin Nyskiego Domu Kultury odbyła się w dniu 25 listopada. Przybyli na nią goście od lat współpracują i wspierają nyską placówkę w podtrzymywaniu tradycji kulturalnej miasta, rozwijaniu istniejących imprez i festiwali, a także w tworzeniu nowych produktów kulturotwórczych. Urodziny NDK stały się okazją do przypomnienia dorobku wielu osób, które zarządzały NDK w powojennej historii Nysy. To ich praca i zaangażowanie powodują, że dzisiaj poważnie zaznaczamy swoją obecność na kulturalnej mapie Polski, a w organizowanych przez nas różnych zajęciach, warsztatach i kołach zainteresowań bierze udział ponad pół tysiąca osób w różnym wieku. – Nie chcemy wychowywać mistrzów – powiedziała podczas uroczystości Janina Janik, Dyrektor NDK – chcemy stworzyć możliwość rozwijania zainteresowań zwłaszcza młodym ludziom.

Uroczystość uświetnił drugi w tym roku występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Gościnnie towarzyszyli Adam Zdunikowski i nysanka Agnieszka Niewiadomska. To jednak nie jedyny nyski akcent koncertu galowego. Orkiestra zagrała dwa utwory skomponowane przez Marcina Miłkowskiego, a Sławomir Chrzanowski tego dnia dyrygował także widownią, którą prosił o pomoc z racji braku chóru.

Oficjalny bankiet również obfitował w życzenia dalszych sukcesów i szybkiego zakończenia prac remontowych wewnątrz obiektu NDK, które przez kilka miesięcy paraliżowały pracę na scenie. Bardzo ważne były dla nas deklaracje dalszej współpracy - zarówno ze strony władz gminy, powiatu i województwa - jak i przede wszystkim od dyrektorów zaprzyjaźnionych instytucji kulturalnych i naszych partnerów z Czech. Dziękujemy wszystkim, że jesteście z nami.   

Anna Skrzypiec, Andrzej Babiński

 

Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Przebudowa Nyskiego Domu Kultury im. Wandy Pawlik przy ul. Wałowej w Nysie” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Województwa  Opolskiego na lata 2007-2013 „Inwestujemy w Twoją przyszłość”.

 

 

Nyski Dom Kultury

Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty kulturalnej.

 

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.