poniedziałek, 28 listopad 2011 12:00

Nowa elewacja

Autor 

Szukając oferty kulturalnej w Nyskim Domu Kultury nie sposób nie zauważyć postępów w pracach nad odnawianiem elewacji wysłużonego budynku. Już niedługo znikną rusztowania, a naszym oczom ukarze się nowa elewacja, którą częściowo można zobaczyć na fasadzie budynku.

Najczęstsze powody remontu elewacji obiektów to odpadający tynk i zawilgocone ściany. W przypadku budynku NDK można dodać dość niefortunny dobór materiałów. Coś, co przed trzydziestoma laty mogło wydawać się estetyczne, dziś określane jest mianem relikwii PRL-u. A określenia te płynęły z wielu stron, także od zagranicznych gości naszej placówki. Zmiany były zatem nieuniknione. Teraz, dzięki w dużej mierze dotacji unijnej wreszcie można postarać się o wizerunek zewnętrzny obiektu adekwatny do rangi imprez, które się w nim odbywają.

Renowacja budynku Nyskiego Domu Kultury to w miarę proste wyzwanie dla ekipy remontowej. Niewiele jest bowiem trudnych miejsc do pokrycia styropianem i tynkiem. Cokoły, okapy, gzymsy, uskoki ścian to przy dzisiejszych nowoczesnych technikach budowlanych żaden problem. W projekcie przewidziano, że remont i ocieplenie elewacji będzie połączony z wymianą stolarki okiennej w miejscach, gdzie jej jeszcze nie wymieniono. To zdecydowanie zwiększy termoizolację obiektu i pozwoli na oszczędności.

Ocieplenie budynku i nowa elewacja nie będzie skutkować utratą wartości architektonicznych. Stare detale, których nie da się odtworzyć w styropianie zostaną skutecznie zamaskowane eleganckimi profilami. Przechodząc obok obiektu Nyskiego Domu Kultury oraz wchodząc do budynku prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

 

Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Przebudowa Nyskiego Domu Kultury im. Wandy Pawlik przy ul. Wałowej w Nysie” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Województwa  Opolskiego na lata 2007-2013 „Inwestujemy w Twoją przyszłość”.

 

 

Nyski Dom Kultury

Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty kulturalnej.

 

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.