wtorek, 05 listopad 2013 08:44

Europejskie historie Nyskiego Domu Kultury

Autor 

Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik jest partnerem projektu „Welcome to European Stories” – „Witamy w europejskich historiach” programu UE Education and CultureLifelong learning programme GRUNDTVIG. Instytucją koordynującą projekt jest Uniwersytet dla seniorów (Universidad para Mayores) przy Uniwersytecie Complutense w Madrycie, z którym współpracę nawiązała dyrektor NDK, Janina Janik. Partnerami projektu są też organizacje Bia – net z Austrii i turecka organizacja – Isparta Koylerini Kalkindirmasee Guzellestirme Dernegi, wspomagana przez Uniwersytet w Isparcie, które zajmują się edukacją dorosłych.

Główne cele projektu to promowanie i zachęcanie do uczenia się osób dorosłych, uzupełnianie wiedzy i umiejętności wśród seniorów, promowanie aktywnego i zdrowego starzenia się populacji europejskiej, ułatwienie dostępu do edukacji dorosłych (szczególnie dla osób o niskich kwalifikacjach), wspieranie i ułatwianie integracji społecznej. Projekt „Europejskie historie” zakłada napisanie krótkich i ciekawych historyjek w języku ojczystym i angielskim oraz przedstawienie ich na spotkaniach meeting-owych i warsztatach zwanych working ssessions. Przedstawienie historyjki może również odbywać się poprzez performance – czyli żywe wykonanie rozumiane dwojako: z jednej strony jako osobisty, personalny pokaz artysty przed publicznością i bezpośredni z nią kontakt, z drugiej – jako sprzeciw wobec tego, co skonwencjonalizowane. Pierwsze spotkania odbyły się w Madrycie i miały charakter stricte organizacyjny. W kwietniu br. do Nysy przyjechali seniorzy studenci wraz z opiekunami merytorycznymi z Austrii, Hiszpanii i Turcji.

W Bastionie  św. Jadwigi odbyło się pierwsze czytanie historyjek, napisanych przez seniorów w języku angielskim. Polscy seniorzy przygotowali performance pt. „Spór o muchę” -przedstawienie traktujące o harmonii panującej w świecie przyrody (owadów, ptaków i mikroorganizmów), o wzajemnym się uzupełnianiu i zasadach jakimi powinien się kierować człowiek by zdrowo żyć. Rolę performerów pełnili: Józefa Bednarz, Bronisława Soloch, Janina Stadnik, Janina Tchorowska, Alicja Zając oraz pan Władysław Galiński, którzy własnoręcznie przygotowali swoje stroje.  W czerwcu br. grupa seniorów z Nysy gościła w tureckiej Isparcie. Program pobytu był bardzo interesujący, bo oprócz warsztatów z pisanych historii wszyscy uczestnicy poznali kulturę, zabytki i zwykłe życie w Centralnej Turcji.

Do Turcji nyscy seniorzy przywieźli sfilmowaną historykę o Marlenie Novotnej – opisanej w słynnej czeskiej powieści „Babicka” przez Bożenę Niemcową, gdzie część akcji toczy się min. w Nysie. W listopadzie br. następna grupa seniorów będzie przebywała w Graz w Austrii, gdzie przedstawi historię napisaną przez cztery kobiety:Danutę Czepil, Marię Kryliszyn, Krystynę Sajek i Helenę Wątorską, pod nazwą „Różne losy – wspólna konkluzja”. Pomoc redakcyjną i korektę wykonał pan Piotr Przybyłowski – opiekun grupy, tłumaczenie i dubbing do filmu paniJanina Janik. Historia została sfilmowana przez Joannę Matys, a montażem zajął się Andrzej Babiński z NDK. Uczestnicy projektu odbyli warsztaty w Klubie NDK z zakresu kształcenia umiejętności konstruowania opowiadania, które prowadzone były przez Piotra Przybyłowskiego. W wizycie udział wezmą także przedstawiciele Chóru „Relaks” z NDK tj. Maria Kosz – dyrygent chóru i Józef Miniewski – muzyk – instrumentalista – jako obserwatorzy i być może w następnych latach NDK zaangażuje się w projekt muzycznej wymiany europejskiej. Relację z pobytu w Austrii i o wrażeniach naszych seniorów napiszemy w następnych numerach. 

 

 

 

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.