niedziela, 01 grudzień 2013 12:00

Europejskie Historie w Austrii

Autor 

W dniach 11-14 listopadzie br. grupa seniorów pojechała do Graz W Austrii przedstawić historię o swoim życiu – historia napisana została przez autorki – kobiety – dubbing w języku angielskim zrobiła Janina Janik, opiekunem grupy był Piotr Przybyłowski – w roli tłumacza i powiernika. Wszystko wypadło pomyślnie! Grupa z Nysy otrzymała owacje.

 „Welcome to European Stories” – „Witamy w europejskich historiach” programu UE Education and Culture Lifelong Learning Programme GRUNDTVIG. Instytucją koordynującą projekt jest Uniwersytet dla seniorów (Universidad para Mayores) przy Uniwersytecie Complutense w Madrycie, z którym współpracę nawiązała dyrektor NDK, Janina Janik. Partnerami projektu są też organizacje Bia – net z Austrii i turecka organizacja – Isparta Koylerini Kalkindirmasee Guzellestirme Dernegi, wspomagana przez Uniwersytet w Isparcie, które zajmują się edukacją dorosłych.

Główne cele projektu to promowanie i zachęcanie do uczenia się osób dorosłych, uzupełnianie wiedzy i umiejętności wśród seniorów, promowanie aktywnego i zdrowegostarzenia się populacji europejskiej, ułatwienie dostępu do edukacji dorosłych (szczególnie dla osób o niskich kwalifikacjach), wspieranie i ułatwianie integracji społecznej. Projekt „Europejskie historie” zakłada napisanie krótkich i ciekawych historyjek w języku ojczystym i angielskim oraz przedstawienie ich na spotkaniach meeting-owych i warsztatach zwanych working ssessions.

Przedstawienie historyjki może również odbywać się poprzez performance – czyli żywe wykonanie rozumiane dwojako: z jednej strony jako osobisty, personalny pokaz artysty przed publicznością i bezpośredni z nią kontakt, z drugiej – jako sprzeciw wobec tego, co skonwencjonalizowane.

 

Pierwsze spotkania odbyły się w Madrycie i miały charakter stricte organizacyjny. W kwietniu br. do Nysy przyjechali seniorzy studenci wraz z opiekunami merytorycznymi z Austrii, Hiszpanii i Turcji. W czerwcu br. grupa seniorów z Nysy gościła w tureckiej Isparcie. Program pobytu był bardzo interesujący, bo oprócz warsztatów z pisanych historii wszyscy uczestnicy poznali kulturę, zabytki i zwykłe życie w Centralnej Turcji.

W listopadzie br. następna grupa seniorów przebywała w Graz  w Austrii, gdzie przedstawiła historię napisaną przez cztery kobiety: Danutę Czepil, Marię Kryliszyn, Krystynę Sajek i Helenę Wątorską, pod nazwą „Różne losy – wspólna konkluzja”. Opisały swoje poprzednie życie, problemy i dobre odczucia.

Pomoc redakcyjną i korektę wykonał Piotr Przybyłowski – opiekun grupy, tłumaczenie i dubbing do filmu Janina Janik. Historia została sfilmowana przez Joannę Matys, a montażem zajął się Andrzej Babiński z NDK. 

Uczestnicy projektu odbyli warsztaty w Klubie NDK z zakresu kształcenia umiejętności konstruowania opowiadania, które prowadzone były przez Piotra Przybyłowskiego. W wizycie udział wzięli także przedstawiciele Chóru „Relaks” z NDK tj. Maria Kosz – dyrygent chóru i Józef Miniewski – muzyk – instrumentalista – jako obserwatorzy. Na ostatnim spotkaniu w Austrii - grupa teatralna seniorów z Graz przedstawiła też „na żywo” sztukę ludowego poety mówiącą o zabawnej sprzedaży świni – trzy razy ją sprzedawał i w końcu znalazł się w sądzie, ale został uniewinniony, ponieważ za sprawą adwokata wiedział co ma mówić. Aktorstwo było wspaniałe. Dodatkowo grupa polska miała okazję zwiedzić przepiękny Graz i zobaczyć jego zabytki. Nawiązały się przyjaźnie z austriackimi seniorami i hiszpańskimi. Program jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

 

 

 

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.