wtorek, 25 czerwiec 2013 12:09

Europejskie historie z Isparty

Autor 

W dniach 11–17 czerwca br. grupa seniorów z Nysy przebywała na czwartym spotkaniu w ramach projektu realizowanego przez NDK - „Welcome to European Stories” („Europejskie historie”), finansowanego ze środków programu Lifelong Learning 2012 (Grundtvig Learning Partnership).

Partnerami w projekcie są Austriacy, Hiszpanie, Turcy i Polacy. Poprzednia wizyta odbyła się w kwietniu br. w Nysie, w której oprócz gości z zagranicy, uczestniczyła grupa nyskich seniorów - prezentując swój performance. Teraz przyszła kolei na Turcję. Koordynatorem projektu po stronie tureckiej jest organizacja Isparta Koylerini Kalkindirmasee Guzellestirme Dernegi, wspomagana przez Uniwersytet w Isparcie, która zaprosiła Polaków i pozostałych partnerów projektu. W Isparcie odbyły się dwa meetingi (w pierwszym i drugim dniu wizyty), na których każdy miał okazję zaprezentować swoją instytucję i materiał filmowy inscenizujący przywiezioną do Turcji historyjkę.

W drugim dniu wizyty Polacy zorganizowali dla wszystkich „Dzień Polski” na którym w strojach góralskich częstowali oscypkami, bryndzą, bundzem oraz polskimi słodyczami. Wykonano również kilka polskich piosenek. Jednym z głównych celów projektu jest promowanie i zachęcanie do uczenia się osób dorosłych, uzupełnianie wiedzy i umiejętności wśród seniorów, poznawanie innych kultur itp. Dlatego też polscy seniorzy chcieli w ten sposób zaakcentować swoją obecność w Turcji i sądząc po wrażeniach jakie wywarli na pozostałych uczestnikach – udało się.

Następne dni wizyty upłynęły w bardzo miłej i przyjacielskiej atmosferze. Oprócz wspólnych lunch-ów z Gubernatorem Prowincji, Burmistrzem Isparty wszyscy uczestnicy mieli okazję poznać tureckie zwyczaje, a przede wszystkim gościć w tureckich domach, poznać ich gościnność oraz szacunek jakim otaczają rodzinę i gości. W ciągu tej krótkiej wizyty uczestnicy poznali wiele ciekawych miejsc min.: Yalvac słynący ze starożytnych ruin Antiochii Pizydyjskiej, przepiękne jezioro w Egirdir, pola różane, przetwórnie olejku różanego, nowoczesny Uniwersytet w Isparcie, a nawet tureckie przedszkole. Wszędzie panowała ogromna serdeczność i gościnność, której nie sposób słowami opisać. Wizyta miała nie tylko wymiar edukacyjno–kulturalny ale również braterski – gdyż nawiązano wiele przyjaźni. 

  

 

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.