We wtorek 19 lutego br. o godz. 15.30  w Komunitnim Centrum w Mikulovicach odbyło się już VI spotkanie dwóch kultur w ramach projektu NDK „Dom Dwóch Kultur”. Tematem spotkania była „Historia Mikulovic” jako, że w bieżącym roku Milulovice obchodzą 750 – lecie lokacji wsi.

VI Spotkanie dwóch kultur – Historia Mikulovic

We wtorek 19 lutego br. o godz. 15.30  w Komunitnim Centrum w Mikulovicach odbyło się już VI spotkanie dwóch kultur w ramach projektu NDK „Dom Dwóch Kultur”. Tematem spotkania była „Historia Mikulovic” jako, że w bieżącym roku Milulovice obchodzą 750 – lecie lokacji wsi.

Spotkanie prowadził lektor Pavel Macháček, a tłumaczył ing. Tadeusz Kuchejda. Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła okresu od roku 1263, tj. lokacji miejscowości, czasy biskupiego Księstwa Nyskiego - poprzez rok 1672, kiedy Mikulovice stały się samodzielną jednostką kościelną i czasy Królowej Czech i Węgier Marii Teresy Habsburg, wojnę siedmioletnią z Prusami oraz odzyskanie przez koronę Czech Śląska.

 Druga część poświęcona była rozwojowi miejscowości, uprzemysłowieniu, uzyskaniu w 1888 roku połączenia kolejowego z Hanušovic do Głuchołaz. Przedstawiono dokumentację fotograficzną z roku 1903, kiedy Mikulovice dotknęła wielka powódź, która spowodowała ogromne straty w budynkach i infrastrukturze. Omówiono także czasy po aneksji Sudetów i włączenia Mikulovic w granice III Rzeszy, okres II Wojny Światowej i powojenne życie w komunistycznej Czechosłowacji. Na zakończenie przedstawiono obraz współczesnych Mikulovic z nowo odbudowaną infrastrukturą, domami, sklepami, szkołą i gospodami.

W spotkaniu udział wzięło 25 seniorów z Czech i Polski. Każdy senior otrzymał pamiątkowy certyfikat i prospekt prezentujący region Jesioników. Polski koordynator projektu - Piotr Przybyłowski - otrzymał z rąk dyrektor partnerskiej organizacji SOUZITI 2005  Štěpánki Beníčkovej szereg pamiątek z okazji 750-lecia Mikulovic dla Klubu DDK w Nysie.

 


Zapowiedź: W dniu 19 lutego 2013 r. o godzinie 15.30 w Komunitnim Centrum w Mikulovicach odbędzie się VI spotkanie dwóch kultur w ramach projektu NDK „Dom Dwóch Kultur”. Tematem spotkania będzie „Historia Mikulovic”.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1263 (Villa Nikolai) i miała być założona przez wrocławskiego biskupa Wawrzyńca. Osiedlono tutaj kolonizatorów z Turyngii oraz Frankonii, wydobywających złoto w Białej Głuchołaskiej i Oleśnicy. Nazwę ma zawdzięczać Mikołajowi, który przeprowadził lokację wsi. W 1293 wspominano istniejącą tutaj parafię, później jednak podlegała parafii w Głuchołazach, a następnie w Ondřejovicach. Samodzielną jednostką kościelną stała się ponownie dopiero w 1672. W 1903 część wsi została zniszczona przez powódź. 1907 Mikulovice uzyskały status miasteczka i posiadały go do 1949. Zamieszkane były głównie przez Niemców sudeckich (w 1930 było tutaj 3145 Niemców i tylko 102 "Czechosłowaków"), przez co włączono je w granice III Rzeszy podczas aneksji Sudetów. W 1945 miejscowość powróciła do Czechosłowacji i, po wysiedleniu Niemców, znacznie się wyludniła (było to jednym z powodów degradacji do statusu wsi).W 1960 przyłączono, niezależne do tej pory, wsie Kolnovice i Široký Brod, tworząc większą gminę Mikulovice. W 1976 dokonano kolejnego powiększenia - o Hradec-Nová Ves, która jednak w 1990 odzyskała samodzielność. W przeszłości osobną osadą w składzie gminy Mikulovice był też Bukovec (niem. Buchberg), powstała w 1786 w wyniku parcelacji dworu, jednak w 1976 jej samodzielność administracją zniesiono. Obecnie Mikulovice są miejscowością gminną wchodzącą w skład województwa ołomunieckiego. W tym roku Mikulovice obchodzą 750 – lecie.

Spotkanie poprowadzi lektor Pavel Macháček.

Wyjazd polskiej grupy seniorów z Nysy we wtorek dn. 19.02 br. o godz. 14.30  z Rynku.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. PRZEKRACZAMY GRANICE.

 

 

Nyski Dom Kultury

Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty kulturalnej.

 

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.