W dniu 15 stycznia br. odbyło się V Spotkanie dwóch kultur w ramach projektu NDK „Dom dwóch kultur”. W trakcie spotkania przeprowadzono  warsztaty plastyczne z techniki decoupage.

V Spotkanie dwóch kultur

Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa). Ze względu na czas całe spotkanie poświęcone było technice serwetkowej, bo celem było wykonanie w krótkim czasie pamiątki z warsztatów. Uczestnicy spotkania tj. 20 osobowe grupy seniorów z Czech i Polski wykonywały ozdobne podstawki drewniane ozdobione techniką serwetkową decoupage. Każdy uczestnik sam mógł wybrać motyw dekoracyjny i za pomocą techniki decoupage „uwiecznić go” na drewnianej podstawce. Zajęciom warsztatowym sprzyjała miła i przyjacielska atmosfera.                   

W przerwie seniorzy z Polski i Czech mogli przy kawie, herbacie i przekąskach porozmawiać na ciekawe tematy, które łączą nasze narody. Niektórzy rozwijali tematy osobiste i dotyczące swojego światopoglądu na niektóre kwestie społeczne. Tematy wspólnych rozmów niewątpliwie wzbogacają wzajemną wiedzę o świecie i poziomie oraz kulturze życia – a to jest jednym z celów projektu. Warsztaty prowadziła Katarzyna Drewniany, tłumaczką była Elżbieta Wandycz z PWSZ w Nysie. Nad całością spotkania czuwali; Štěpánka Beníčková – dyrektorka organizacji partnerskiej Soužití 2005 z Mikulovic oraz  koordynator projektu Piotr Przybyłowski - neuropsychoterapeuta BFB, który prowadzi również zajęcia wzmacniające pamięć i zajęcia z psychoedukacji dla seniorów. Spotkanie wizytowała pani Janina Janik – dyrektor NDK. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat i foldery związane z Euroregionem Pradziad. 

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. PRZEKRACZAMY GRANICE.

 

 

Nyski Dom Kultury

Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty kulturalnej.

 

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.