16 października br. o godz. 16.00 w  Klubie Domu Dwóch Kultur przy NDK odbyła się prelekcja mająca na celu przeciwdziałanie oszustwom popełnianych w stosunku do osób starszych w ramach akcji prewencyjnej „Bezpieczny senior”.

Policja seniorom – prelekcja w Klubie NDK

Prelekcję wygłosiła pani nadkom. Małgorzata Jeżewska z Komendy Powiatowej Policji w Nysie. Podczas spotkania zostały również wyświetlone filmy instruktażowe i przedstawiające sceny z typowych oszustw popełnianych na ludziach starszych. Tematyka prelekcji jak również sposób jej przeprowadzenia wzbudził wśród uczestników spotkania duże zainteresowanie i podjęto decyzję o zorganizowaniu w niedługim czasie kolejnych spotkań o tematyce prewencyjnej.  Zapowiedź: W dniu 16 października br. o godz. 16.00 w Klubie NDK, przy ul. Moniuszki 5 odbędzie się prelekcja mająca na celu przeciwdziałanie oszustwom popełnianych  w stosunku do osób starszych. Podczas spotkania będzie można uzyskać informacje np. jak nie paść ofiarą oszustwa metodą "na wnuczka". Prelekcję wygłosi przedstawicielka Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nysie pani Małgorzata Jeżewska. Zapraszamy.

Uważaj na oszusta podającego się za krewnego!

Metoda "na wnuczka" charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest np. jej wnukiem, synem,... Tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści, to nie tylko mężczyźni !

Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, porwanie, choroba), zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową.

Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta.

W większości przypadków oszust podsyła "zaufaną osobę", mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy.

Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

  

 

 

Nyski Dom Kultury

Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty kulturalnej.

 

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.