W dniu 1 października br. w Klubie NDK odbyło się  uroczyste spotkanie uczestników projektu Domu Dwóch Kultur  z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora przypadającego właśnie na ten dzień. Spotkanie przebiegało w miłej, serdecznej i kameralnej atmosferze.

Międzynarodowy Dzień Seniora w Domu Dwóch Kultur

Podczas spotkania uczestnicy projektu zapoznali się z proponowanymi zajęciami aktywizującymi społeczność senioralną oferowanymi przez Nyski Dom Kultury w ramach projektu i ich wpływu na kondycję zdrowotną, psychiczną i - ogólnie pisząc - życiową ludzi w starszym wieku. Hasłem przewodnim spotkania było „Aktywni przez całe życie”. Serdeczne życzenia wszystkim seniorom w imieniu dyrekcji NDK  i swoim własnym złożył koordynator projektu Piotr Przybyłowski oraz Maria Strzelczyk. Uczestnikom spotkania przedstawionow formie prezentacji multimedialnej  fotoreportaż z ostatniej wycieczki do Jesenika – Laznie okraszonej poetycką formą sprawozdania zaprezentowaną przez mgr Alfredę Helenę Nowak i Józefę Knobloch.

Natomiast w dniu 2 października br. z tej okazji oraz z okazji zakończenia sezonu letniego odbyła się plenerowa impreza pod hasłem „Pożegnanie lata 2012”, zorganizowana przez Związek Osób Niepełnosprawnych i Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nysie we współpracy Domu Dwóch Kultur. Imprezę poprowadziła mgr Marzena Deja przy udziale Grupy muzycznej „Arand”.

Odbył się również konkurs sportowy w rzucaniu lotkami, który zwyciężyła Bronisława Soloch, otrzymując główną nagrodę ufundowaną przez Mieczysława Łużnego – Prezesa ZERiE. Imprezę zaszczyciła Burmistrz Miasta Nysa - Jolanta Barska, która z głęboką serdecznością przesiadała się z miejsca na miejsce towarzysząc wszystkim uczestnikom. Nad całością logistyczną i organizacyjną czuwał Marek Deja z NDK oraz Janusz Knopiński i Mieczysław Łużny. Grillowane kiełbaski, kaszankę, przepyszną sałatkę i inne kulinaria przygotowała Janina Tchorowska, a o sprawy ekonomiczne zadbała Danuta Bujorek. Dla wszystkich organizatorów imprezy „na prędce” przygotowano podziękowanie za wspaniały jesienny raut z okazji Dnia Seniora i Pożegnania Lata 2012 autorstwa Józefy Knobloch. 


 

Zapowiedź: 

Zapowiedź: 1 października o godz. 15.00 w Klubie Domu Dwóch Kultur, ul. Moniuszki 5 odbędzie się spotkanie uczestników Domu Dwóch Kultur z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

Podczas spotkania odbędzie się prelekcja dotycząca pozytywnego wpływu na samopoczucie i zdrowie –aktywności twórczej, towarzyskiej i sportowej seniorów. Zostaną również, w formie poetyckiej, zaprezentowane wspomnienia z wycieczki seniorów do Jesenika w ramach realizacji projektu Domu Dwóch Kultur, która odbyła się 4-5 września br. oraz przedstawiony fotoreportaż z tej imprezy w przygotowanej prezentacji multimedialnej. Uczestnicy projektu będą mogli wymienić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi realizacji projektu, spotkać się przy kawie, herbacie i słodkich przysmakach i miło spędzić poniedziałkowe popołudnie.

2 października br. o godz. 15.00 odbędzie się impreza integracyjnana w Strzelnicy LOK przy ul. Bolesława Śmiałego, gdzie razem z członkami Związku Osób Niepełnosprawnych i Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (organizatorami imprezy) będzie można wysłuchać przedstawienia studentów Wydziału Reżyserii Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz spędzić czas przy muzyce grupy „Arand”, ognisku i grillu. Zapraszamy. 

W dniu 14 grudnia 1990 Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych (ang. International Day of Older Persons).  Rezolucja 45/106 została przyjęta w następstwie innych inicjatyw ONZ na rzecz osób starszych, takich jak Międzynarodowy Wiedeński Plan Działania dotyczący Osób Starszych, przyjęty w 1982 roku przez Światowe Zgromadzenie na Temat Osób Starszych i zatwierdzony w tym samym roku przez Zgromadzenie Ogólne.

 

  

 

 

Nyski Dom Kultury

Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty kulturalnej.

 

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.