W dniach 4-5 września br. odbyło się pierwsze spotkanie polsko-czeskiej grupy seniorów w ramach projektu „Dom Dwóch Kultur” realizowanego przez Nyski Dom Kultury i organizację zaprzyjaźnioną po stronie czeskiej SOUŽITÍ 2005 o.p.s. z Mikulovic.

Wycieczka seniorów

Uczestnicy projektu spotkali się na dwudniowej wycieczce w Jeseniku i Jeseniku – Laznie. W pierwszym dniu wspólnego spotkania odbyło się uroczyste przywitanie przez panią dyrektor organizacji partnerskiej mgr Štěpánkou Beníčkovouw Hotelu Nodus w Dětřichově, który był miejscem pobytu i zakwaterowania. Następnie uczestnicy projektu wysłuchali prelekcji wprowadzającej nt. spotkania dwóch kultur prowadzonej przez mgr Catherine Dohnalové. W przerwie zajęć uczestnicy posilili się wykwintnie podanymi smacznym obiadem ze specjałami kuchni czeskiej. Po obiedzie każdy z uczestników mógł skorzystać z masaży szyi i pleców prowadzonych przez doświadczonych rehabilitantów, a inni uczestnicy wzięli  udział we wspólnej grze na świeżym powietrzu typu pentangue (gra w kule, francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi). Następnym punktem programu była prelekcja na temat stylu życia osób w podeszłym wieku - prowadzona przez p. Vere Kocianovą, mająca na celu ukazanie sposobów na aktywne starzenie się. Po kolacji odbył się wieczorek zapoznawczy z tańcami, muzyką i śpiewem. Były wykonywane na przemian piosenki polskie i czeskie, występ grupy Relaks działającej przy NDK oraz grupy czeskiej z organizacji SOUŽITÍ 2005 o.p.s.. Zabawie akompaniowała również grupa muzyczna Oškerovců z Czech wykonywująca szereg, często bardzo tanecznych utworów. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, a występ grupy Relaks został przyjęty z głębokim aplauzem.

W drugim dniu, po obfitym śniadaniu odbyła się wycieczka do Jesenika – Laznie – znanego na całym świecie uzdrowiska słynącego z hydroterapii i jej twórcy Vincenta Priessnitza. Każdy mógł skorzystać z basenu i jacuzzi oraz w spacerze po zespole uzdrowiskowym z przewodnikiem. W przerwie pobytu w Lazniach został podany obiad z prowiantu, by uczestnicy mogli się posilić w przepięknej, plenerowej scenerii parku uzdrowiskowego. Ostatnim punktem pobytu w uzdrowisku był spacer po łąkach uzdrowiskowych, do kamiennych posągów prowadzony przez Hankę Beníčkovou. Z uzdrowiska cała grupa udała się do Hotelu Nodus, gdzie nastąpiło oficjalne pożegnanie przy kawie i słodkich przekąskach. Wielu uczestników nie ukrywało ogromnych wrażeń, emocji i smutku związanegoz rozstaniem, a temu wszystkiemu towarzyszyły piosenki pożegnalne, uściski i zapewnienia o tym, że niebawem ponownie się spotkamy. Tłumaczem dla grupy polskiej był pan inż. Tadeusz Kuchejda, a koordynatorem projektu po stronie czeskiej pan Luboš Beníček, a po polskiej mgr Piotr Przybyłowski. Tuż po przyjeździe do koordynatora polskiego dotarły piękne wiersze dotyczące tej imprezy i przeżyć, której jej towarzyszyły napisane przez panie mgr Alfredę, Helenę Nowak i Józefę Knobloch, i które zostaną umieszczone w publikacjach projektu. Następne spotkanie odbędzie się w Mikulovicach w dniu 23 października br. Organizatorom dwudniowego pobytu w Jeseniku, a przede wszystkim pani mgr  Štěpánkou Beníčkovou i panu Luboszowi Beníček należą się ogromne brawa za wspaniałe przyjęcie, opiekę i doskonale zorganizowany pobyt. Grupa polskich uczestników chce również podziękować dyrekcji NDK za umożliwienie im udziału w tej imprezie, co niebawem uczyni na wspólnym spotkaniu.

  

 

 

Nyski Dom Kultury

Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty kulturalnej.

 

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.