23 maja odbyło się uroczyste spotkanie inicjujące działalność polsko-czeskiego Domu Dwóch Kultur, którego celem jest aktywizacja i integracja seniorów z Polski i Czech.

Kultura na dwa domy

Dom Dwóch Kultur mieści się na ulicy Moniuszki 5. Powstał z myślą o seniorach z Nysy i Mikulovic. Koordynatorkami projektu są Janina Janik - Dyrektor NDK i Štepanka BeniČkova - Dyrektor SOUŽITÍ 2005. Instruktorem nowopowstałego klubu jest mgr Piotr Przybyłowski. 

Klub ma być miejscem spotkań towarzysko-kulturalnych dla starszych mieszkańców miasta, miejscem, gdzie będą mogli nie tylko porozmawiać. W ramach działalności Domu Dwóch Kultur seniorzy po obu stronach granicy będą uczestniczyli w cyklicznych spotkaniach tematycznych. Wśród proponowanych pojawiły się rekreacja, muzyka, kultura żywienia, teatr i kino, higiena psychiczna, folklor i muzyka, historia Mikulovic oraz rękodzieło i malarstwo. To jednak nie wszystko, bo uczestnicy przedsięwzięcia wezmą udział także w ćwiczeniach ruchowych – w tym zajęciach trekkingowych oraz z samoobrony i treningach pamięci. Zaplanowane są także zajęcia komputerowe, toteż w niedawno wyremontowanej sali, oprócz już zainstalowanego telewizora, pojawią się stanowiska komputerowe.  Realizowany w Domu Dwóch Kultur program „e-senior” obejmie naukę podstawowych programów komputerowych oraz obsługę e-poczty. Panele ulec mogą pewnym modyfikacjom, bo mają być dostosowane do potrzeb i zainteresowań seniorów, dlatego już podczas pierwszego spotkania wypełniali oni ankiety dotyczące zajęć. Po części oficjalnej, przy kawie i cieście, odbyła się projekcja filmu, będąca wstępem do zajęć z teatru i kina oraz działalności filmowego klubu dyskusyjnego.

 

Kolejne spotkanie pod tytułem „Jak radzić sobie ze stresem i jak nie być samotnym” w najbliższy poniedziałek, 28 maja o godzinie 16.00, a 30 maja o godzinie 17.00 seniorów czekają zajęcia z haftu.

We wrześniu nyscy uczestnicy projektu, na zaproszenie partnerów z Czech, pojadą na dwudniową wycieczkę do Jesenika. W harmonogramie wyjazdu znalazły się imprezy integracyjne, masaże oraz zajęcia na basenie. Dalsze plany obejmują wycieczkę do Zlatych Hor oraz Mikulovic, zwiedzanie nyskiego Muzeum, świąteczne party, zabawę karnawałową, wreszcie polsko-czeskie powitanie wiosny 2013. Udział we wszystkich przedsięwzięciach Domu Dwóch Kultur jest bezpłatny, ponieważ projekt realizowany jest z Funduszu Mikroprojektów.

Dane kontaktowe do prowadzącego - Piotr Przybyłowski 536 644 399

 

Nyski Dom Kultury

Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty kulturalnej.

 

Inne wpisy z tej kategorii: WYCIECZKA SENIORÓW »

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.